Home Αθλητισμός Οι άνδρες του Μέριλαντ υφίστανται την πρώτη τους ήττα από το Ουισκόνσιν

Οι άνδρες του Μέριλαντ υφίστανται την πρώτη τους ήττα από το Ουισκόνσιν

0
32

MADISON, Ουισκόνσιν Η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Μέριλαντ ξεκίνησε πολύ καλά με προπονητή τον Κέβιν Γουίλαρντ. Οι Terrapins ξεπέρασαν μερικούς καλούς αντιπάλους και στη συνέχεια πραγματοποίησαν επιδέξια τον πρώτο τους σφιχτό αγώνα κερδίστε τον ανταγωνιστή σας στο Big Ten ανοιχτήρι τους. Αλλά το Μέριλαντ δεν έχει ακόμη βιώσει ένα σημαντικό έλλειμμα όπως αυτό που αντιμετώπισε κατά τη διάρκεια της πρώτης οδικής δοκιμής του συνεδρίου στο Ουισκόνσιν.

Μετά από ένα κακό ξεκίνημα εναντίον των φυσικών Badgers, η ομάδα του Willard συγκεντρώθηκε το βράδυ της Τρίτης στο Kohl Center. Αλλά όταν το Νο. 13 Terps του έπρεπε να αναλάβει στο δεύτερο ημίχρονο, υπέκυψαν στο ατημέλητο παιχνίδι και στο σκοράρισμα. Οι Badgers επιτέθηκαν σε αυτά τα ελαττώματα, δίνοντας στο Maryland μια ήττα με 64-59 για να ολοκληρώσουν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στη σεζόν rookie του Willard στο College Park.

«Πονήσαμε τους εαυτούς μας γιατί δεν εκμεταλλευτήκαμε κάποιες από τις ευκαιρίες που είχαμε», είπε ο Willard. «Είναι μια μεγάλη αμυντική ομάδα. Πρέπει να τους ευχαριστήσουμε πολύ που μας έβγαλαν από την επίθεση.

Ο Terps (8-1, 1-1) ανέκαμψε από το προβάδισμα 12 πόντων στο πρώτο ημίχρονο και εξασφάλισε ένα μικρό προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο. Στη συνέχεια όμως πέρασαν σχεδόν οκτώ λεπτά χωρίς να βγάλουν σουτ από το γήπεδο, δεχόμενοι 10 στη σειρά. Μέχρι εκείνη τη στιγμή, το Ουισκόνσιν είχε αναλάβει και είχε προβάδισμα 11 πόντων. Ο Τζούλιαν Ρις έχασε δύο ελεύθερες βολές, ο Ντόντα Σκοτ ​​έχασε ένα και ένα αργά και οι Τέρπς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν από κοντά – όλες οι χαμένες ευκαιρίες για να κρατήσουν το παιχνίδι εκτός ελέγχου.

Όταν ο Jahmir Young και ο Don Carey έπεσαν από το τόξο στα τελευταία λεπτά, ήταν πολύ αργά. Οι Badgers (7-2, 1-0) χειρίστηκαν την πίεση του Μέριλαντ και πέτυχαν αρκετές ελεύθερες βολές για να σταματήσουν τους απελπισμένους Terps να κάνουν ένα θαύμα.

Κατάταξη όλων των αγώνων κολεγιακού ποδοσφαίρου από το Lending Tree έως το Peach

Οι Terps κατέγραψαν 14 ήττες, συμπεριλαμβανομένων οκτώ μετά το διάλειμμα, σε σύγκριση με τα οκτώ δώρα του Ουισκόνσιν και μόλις τρεις μετά το διάλειμμα. Το Maryland τελείωσε το παιχνίδι ρίχνοντας μόλις 35,5 τοις εκατό από το εύρος των δύο πόντων και οι δύο πιο αξιόπιστοι παίκτες – ο Hakim Hart (πέντε πόντοι στο 2-for-10) και ο Scott (εννέα πόντους για το 3-for-14) – είχαν κακή εμφάνιση.

Πηγαίνοντας σε αυτό το ματς, οι Terps κυριάρχησαν στους περισσότερους αγώνες. Ακόμη και όταν ήταν στα άκρα – Όχι. 16 Το Ιλινόις κράτησε το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος της βραδιάς της Παρασκευής. Το Μέριλαντ υστερούσε για περίπου οκτώ από τα 320 λεπτά που έπαιξε, αλλά το Μέριλαντ δεν προηγήθηκε την Τρίτη έως ότου ο Ρις χτύπησε την μπάλα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου.

Στη συνέχεια, οι Terps πέρασαν πέντε λεπτά χωρίς να σκοράρουν, σημειώνοντας έξι ήττες σε αυτό το τμήμα. Το παιχνίδι δεν έχει γλιστρήσει ακόμα χάρη στα κακά σουτ του Ουισκόνσιν. Αλλά καθώς οι Terps ξεπέρασαν άλλη μια κρύα διαδρομή, οι Badgers εκμεταλλεύτηκαν ένα σερί 16-4 που μετέτρεψε το προβάδισμα ενός πόντου του Maryland από 11:24 για να πάρουν το προβάδισμα 11 πόντων του Wisconsin με 3:46 να απομένουν.

Πριν από το παιχνίδι, ο Willard, ο οποίος προπονήθηκε στη Μεγάλη Ανατολή για 12 χρόνια στο Seton Hall, περιέγραψε το Wisconsin ως “την έκδοση Big Ten του Villanova” επειδή οι Badgers “δεν είναι φανταχτεροί” αλλά “σούπερ σταθεροί”. Το έδειξαν την Τρίτη καταστρέφοντας τον Terps και κρατώντας τις ισορροπίες παρά κάποιες επιθετικές μάχες.

Δείτε τι άλλο πρέπει να ξέρετε για την πρώτη ήττα του Μέριλαντ:

Ο Ρις είχε κάποιες αξιόλογες επιδόσεις κατά τη διάρκεια αγώνων εκτός συνεδρίων, συμπεριλαμβανομένου ενός σερί 22 πόντων στο πρώτο ημίχρονο εναντίον του Κόπιν Στέιτ, αλλά οι δύο προηγούμενοι αντίπαλοι του Μέριλαντ, Λούισβιλ και Ιλινόις, περιελάμβαναν έναν δεύτερο μαθητή. Ο Ρις είχε μόλις 11 συνολικά πόντους σε αυτούς τους αγώνες και πολλές από τις 10 μεγάλες ομάδες έχουν παίκτες στο μπροστινό γήπεδο που θα αποτελέσουν σοβαρή πρόκληση.

Οι πρωτάρηδες επιθετικοί του Ουισκόνσιν – 7 μ. ο Στίβεν Κρουλ και ο Τάιλερ Γουόλ 6-9 – ήταν η πιο σκληρή δοκιμασία του Μέριλαντ μέχρι τώρα. Συνολικά πήραν 21 πόντους και ο Ρις δυσκολεύτηκε αμυντικά. (Ο Wahl, εναντίον του Scott, δεν είχε καλή βραδιά σκοποβολής, τερματίζοντας 3 στα 10 για εννέα πόντους.)

Ο Willard περιέγραψε τον Wahl και τον Crowl ως “εξαιρετικές πάσες” από το δοκάρι, με τους συμπαίκτες τους να σουτάρουν από την περιφέρεια, “είναι σκληροί αμυντικοί”, είπε.

Ο Ρις παρήγαγε στο άλλο άκρο, τερματίζοντας με 10 πόντους σε βολές 4-προς-6. Ήταν δεύτερος στην ομάδα σε σκορ πίσω από τον Young, ο οποίος είχε 17 πόντους. Ο Ρις πήρε έξι ριμπάουντ, προσθέτοντας δύο ασίστ και τρία λάθη. Έκανε το τέταρτο φάουλ του με 9:52 να απομένουν, αναγκάζοντας το Μέριλαντ να βασιστεί σε μικρότερη ομάδα για αρκετά λεπτά.

Ο Ρις είπε ότι ένιωθε πιο άνετα καθώς συνεχιζόταν το παιχνίδι. Ο Ρις, δευτεροετής φοιτητής στην πρώτη του σεζόν ως βασικός, θα συνεχίσει να έχει δύσκολες αναμετρήσεις καθώς το συνέδριο συνεχίζεται.

Η Βιρτζίνια #3 βλέπει τον Reece Beekman να φεύγει νωρίς, καταφέρνει να σταματήσει το JMU

Οι Terps ξεκίνησαν το παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να καταρρίψουν τρίποντα παρά το γεγονός ότι έδειχναν καλοί, και δυσκολεύτηκαν να τερματίσουν γύρω από το χείλος. Το Μέριλαντ έχασε πέντε τρίποντα πριν ο Σκοτ ​​τελικά κάνει ένα μετά από σχεδόν επτά λεπτά και χρειάστηκαν στον Τέρπς άλλα 8,5 λεπτά για να βυθίσουν το δεύτερο βαθύ καλάθι του.

Οι Ασβοί εκμεταλλεύτηκαν την άμυνα του Μέριλαντ με το μεγαλείο τους στο χρώμα και τις κοφτές πάσες. Το προβάδισμά τους αυξήθηκε καθώς πέτυχαν 9 από τις 14 βολές για να ξεκινήσει το παιχνίδι.

«Ήταν σίγουρα μια πρόκληση», είπε ο Γιανγκ, μια μεταγραφή της Σάρλοτ που εξακολουθεί να προσαρμόζεται στο παιχνίδι των Big Ten, με σωματική φυσιογνωμία του Ουισκόνσιν. «Σίγουρα έπρεπε να ασχοληθώ νωρίς. Νομίζω ότι είχαμε μερικές ολισθήσεις στην άμυνα από νωρίς για να τους βοηθήσουμε να προχωρήσουν και ήμασταν λίγο στάσιμοι στην επίθεση.

Αφού οι Terps έπεσαν στο διψήφιο τρύπα τους, επέστρεψαν στο παιχνίδι με σκορ 11-0. Το Maryland πάλεψε από την περιφέρεια, αλλά χτύπησε τρεις ευθείες κατά τη διάρκεια αυτής της σειράς. Αργότερα ο Κάρεϊ πέτυχε ένα τρίποντο στο τελευταίο λεπτό πριν από το ημίχρονο για να ισοφαρίσει το σκορ. Από εκεί και πέρα, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε προβάδισμα μεγαλύτερο από τέσσερις πόντους έως ότου το Ουισκόνσιν εκμεταλλεύτηκε την καθυστερημένη ξηρασία στο Μέριλαντ για να ανατρέψει το παιχνίδι υπέρ της.