Home Αθλητισμός Οι Wizards συνεχίζουν το νικηφόρο σερί τους καθώς εξαλείφουν τους Suns για...

Οι Wizards συνεχίζουν το νικηφόρο σερί τους καθώς εξαλείφουν τους Suns για τρίτη συνεχόμενη νίκη –

0
66

Αφού επέστρεψε από μια σχεδόν δίμηνη απουσία λόγω διάτασης του οπίσθιου μηριαίου, ο Ντελόν Ράιτ υποστηρίζει ότι η αίσθηση του παιχνιδιού θα επιστρέψει σιγά-σιγά. Ο εφεδρικός στρατηγός των Ουάσιγκτον Ουίζαρντς αναμένει ότι η επιστροφή του στη φόρμα και η αίσθηση των σουτ θα είναι μια σταδιακή διαδικασία με άγνωστο αποτέλεσμα. Για ένα πράγμα ήταν σίγουρος: η άμυνά του ξεπέρασε την επίθεσή του.

Ο Ράιτ μπορεί να υποτίμησε τον εαυτό του σε αυτό το τελευταίο σημείο. Την Τετάρτη έπαιξε άμυνα σαν να μην έχασε ποτέ παιχνίδι.

Οι Wizards σημείωσαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους με 127-102 επί των Phoenix Suns στην Capital One Arena. Το κατάφεραν χωρίς τον Bradley Beal (πόνος στο αριστερό hamstring), ένας θρίαμβος στον οποίο ο Wright θύμισε στους Wizards -και πάλι- πόσο πολύτιμος είναι.

Όταν αργότερα ο Kyle Kuzma ρωτήθηκε στο γήπεδο πώς η Ουάσιγκτον μετέτρεψε ένα σερί 10 ηττών σε ένα τόσο πολλά υποσχόμενο σερί, η απάντησή του ήταν λακωνική: «Ντέλον Ράιτ. Επιστρέψαμε τον Ντέλον Ράιτ.

Ο Φοίνιξ μείωσε το έλλειμμα 19 πόντων στο πρώτο ημίχρονο στους τέσσερις, με λίγο περισσότερο από ένα λεπτό να απομένει στο τρίτο δεκάλεπτο πριν ο Ράιτ πετύχει επτά πόντους. Στο 1:02 του τελικού, έστησε τον Deni Avdija για ένα dunk και στη συνέχεια είχε ένα ριμπάουντ και ένα κόψιμο για ένα γρήγορο break που κατέληξε σε τρίποντο. Έκλεψε την μπάλα από τον Κρις Πολ για να ολοκληρώσει τα πράγματα, αφήνοντας την Ουάσιγκτον (15-21) με ένα πιο υγιές προβάδισμα 93-84 πριν επικρατήσει στο τέταρτο δεκάλεπτο με 34-18.

Ο Ράιτ, του οποίου το πρώτο παιχνίδι στη δράση έσπασε αυτό το σερί νικών, ολοκλήρωσε τον αγώνα της Τετάρτης με μόλις τρεις πόντους, ένα ριμπάουντ, τρία κλεψίματα και τρεις ασίστ σε 15 λεπτά – αλλά τα δακτυλικά του αποτυπώματα ήταν πάνω από τη νίκη της Ουάσιγκτον, όπως και στον αγώνα της Τρίτης. πειστική νίκη επί της επίσκεψης στη Φιλαδέλφεια. Σε εκείνο το ματς, ο Ράιτ βασάνιζε τον Τζέιμς Χάρντεν και έτρεξε γύρω από το γήπεδο για να αμφισβητήσει τις βολές με την οξεία αμυντική τεχνογνωσία για την οποία οι συμπαίκτες του λαχταρούσαν.

«Καταλαβαίνει το παιχνίδι, ξέρει πώς να κάνει το σωστό παιχνίδι», είπε ο Κούζμα, συμπαίκτης του Ράιτ στη Γιούτα, μετά τον αγώνα της Τρίτης. «Πιστεύουμε ότι θα έχει την μπάλα στα χέρια του».

Η Τετάρτη ήταν μια μεγάλη βραδιά για τον πάγκο. Ο Ρούι Χατσιμούρα ηγήθηκε των Ουίζαρντς με 30 πόντους, ανταποκρινόμενος στην καριέρα του με πέντε ριμπάουντ. Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 22 πόντους και έξι ριμπάουντ ενώ ο Κούζμα 22 πόντους και επτά ασίστ.

Οι Wizards είχαν το πλεονέκτημα στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου, σουτάροντας δυνατά και ριμπάουντ για να δημιουργήσουν προβάδισμα 19 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Mid Laner Daniel Gafford, ο οποίος ξεκίνησε ξανά με τον Porzingis σε μια πολύ μεγάλη ομάδα έναρξης, ήταν ενεργός και βοήθησε να δώσει τον ενεργητικό τόνο. Στο παιχνίδι, η Ουάσιγκτον σούταρε 57,3 τοις εκατό. Ο Deandre Ayton ηγήθηκε των Suns (20-16) με 31 πόντους και ο Paul είχε 20, αλλά δεν μπορούσαν να συμβαδίσουν χωρίς τον Devin Booker, ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για τουλάχιστον τέσσερις εβδομάδες λόγω καταπόνησης στη βουβωνική χώρα, ανέφερε η ομάδα.

Οι Μάγοι δεν είχαν τη δική τους φρουρά, αλλά αυτό δεν είχε σημασία. Ένας άλλος γκαρντ ήρθε για να βοηθήσει την ομάδα σε μια άλλη νίκη.

Δείτε τι άλλο πρέπει να γνωρίζετε για τη νίκη των Wizards:

Πώς ο Λούκα Ντόντσιτς έσπασε τα δικά του ρεκόρ και έγραψε ιστορία στο ΝΒΑ

Ο Beal ήταν μια απόφαση εντός του παιχνιδιού. Δοκίμασε τον οπίσθιο μηρό κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης πριν τον αγώνα, κατά την οποία φαινόταν πολύ λιγότερο ευκίνητος από το συνηθισμένο – κυρίως στεκόταν κοντά στο καλάθι ή στη γραμμή των ελεύθερων βολών, προφανώς ελέγχοντας αν μπορούσε να πιέσει με το αριστερό του πόδι ενώ σουτάρει – πριν ανακοινώσουν οι Wizards ότι δεν θα παίξει.

Ερωτηθείς εάν ο Beal είχε υποβληθεί σε απεικονιστικές εξετάσεις μετά από αναφορά της Athletic ότι είχε υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, ο προπονητής Wes Unseld Jr. είπε, «Έχει αξιολογηθεί πλήρως».

Αφού τραυματίστηκε αργά στο τέταρτο δεκάλεπτο της Τρίτης, ο Beal ήταν εμφανώς αναστατωμένος, τράβηξε και χτύπησε το περιβραχιόνιό του απογοητευμένος. Επέστρεψε στο παρκέ στις 18 Δεκεμβρίου, αφού έχασε έξι παιχνίδια με τεντωμένο δεξιό μηριαίο μηριαίο – έχοντας προηγουμένως χάσει πέντε παιχνίδια στις αρχές Νοεμβρίου, αφού είχε βρεθεί θετικός στον κορωνοϊό.

«Μπορείτε να καταλάβετε από τη γλώσσα του σώματός του ότι υπάρχει κάποια απογοήτευση μέσα του», είπε ο Unseld. «Θέλει να είναι εκεί για να βοηθήσει να δημιουργήσει τον δικό του ρυθμό και νιώθει ότι κάθε φορά που έχει μερικά παιχνίδια πίσω του κάτι σε ενοχλεί. Καταλαβαίνω την ανθρώπινη πλευρά αυτού.

Ακόμη και χωρίς τον Beal, ο Unseld κράτησε το rotation σύντομο μέχρι το τελευταίο 1:58 όταν καθάρισε τον πάγκο. Ο Wing Will Barton, ο βασικός του Ντένβερ την περασμένη σεζόν, έχασε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Ο μπακ-απ Τζόρνταν Γκούντγουιν και ο επιθετικός Άντονι Γκιλ έκαναν εμφανίσεις μόνο στον καιρό των σκουπιδιών.

Ο Γκάφορντ σημείωσε τους 10 από τους 14 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και πέρασε τον περισσότερο χρόνο του πολεμώντας τον Άιτον στην άμυνα. Ο Γκάφορντ πέτυχε επίσης οκτώ ριμπάουντ σε 25 λεπτά.