Home Αθλητισμός Ο Λούκα Ντόντσιτς σκοράρει 60 πόντους στο ιστορικό triple-double στη νίκη των...

Ο Λούκα Ντόντσιτς σκοράρει 60 πόντους στο ιστορικό triple-double στη νίκη των Μάβερικς στην παράταση –

0
41

Η βραδιά καριέρας του Λούκα Ντόντσιτς γνώρισε μια απίθανη επιστροφή, ξαναγράφοντας το βιβλίο ρεκόρ των Ντάλας Μάβερικς και ταυτόχρονα γράφοντας ιστορία στο ΝΒΑ.

Ο τρεις φορές all-star αμυντικός είχε 60 πόντους, 21 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Η νίκη με 126-121 στην παράταση εναντίον των φιλοξενούμενων Νιου Γιορκ Νικς την Τρίτη σημείωσε νέο υψηλό καριέρας και νέο ρεκόρ σκορ στους Μάβερικς, ενώ έγινε επίσης ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος που κατέγραψε τριπλ-νταμπλ 60-20-10.

Για να γράψει ιστορία, ο Ντόντσιτς έπαιξε 47 λεπτά στη νίκη, σουτάροντας 21-31 από το γήπεδο, 2-προς-6 πίσω από το τόξο και 16-22 από τη γραμμή των ελεύθερων βολών. Οι Mavericks έκλεψαν τη νίκη παρά το γεγονός ότι υστερούσαν εννέα πόντους με λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για την κανονική διάρκεια.

Οι νικητές και οι ηττημένοι της χριστουγεννιάτικης υπερβολής του NBA

«Είμαι κουρασμένος στο διάολο», είπε ο Ντόντσιτς κατά τη διάρκεια συνέντευξης στο Bally Sports Southwest. «Χρειάζομαι μπύρα ανάκτησης».

Ο 23χρονος Σλοβένος αμυντικός σημείωσε ρεκόρ στο ΝΒΑ με τα περισσότερα triple-double στην ιστορία του ΝΒΑ, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 60 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ για τους Χιούστον Ρόκετς σε μια νίκη επί των Ορλάντο Μάτζικ το 2018.

Πριν από την Τρίτη, το υψηλό της καριέρας του Ντόντσιτς ήταν 51 πόντους μετά τη νίκη στις 10 Φεβρουαρίου επί των Λος Άντζελες Κλίπερς. Το ρεκόρ σκορ των Μάβερικς κατείχε στο παρελθόν ο Ντιρκ Νοβίτσκι, ο οποίος σημείωσε 53 πόντους σε μια νίκη επί των Χιούστον Ρόκετς το 2004.

Εν τω μεταξύ, τα 21 ριμπάουντ του Ντόντσιτς έσπασαν το προηγούμενο υψηλό σταδιοδρομίας του στα 20, ρεκόρ σε μια νίκη επί των Σακραμέντο Κινγκς το 2020. Ο τελευταίος παίκτης που κατέγραψε αγώνα με 60 πόντους και 20 ριμπάουντ ήταν ο σέντερ του Hall of Fame Σακίλ Ο’Νιλ, ο οποίος σημείωσε 61 πόντους και 23 ριμπάουντ για τους Λος Άντζελες Λέικερς σε μια νίκη επί των Κλίπερς το 2000.

Μόνο δύο παίκτες – το Hall of Famers Wilt Chamberlain και ο Elgin Baylor – έχουν καταφέρει ένα triple-double 50-20-10 μπροστά από τον Doncic.

Οι Wizards δείχνουν σίγουροι καθώς τερματίζουν το σερί των 76ers, αλλά χάνουν αργά τον Bradley Beal

«Η ιστορία του παιχνιδιού γράφεται από τους παίκτες και ξαναγράφτηκε απόψε», είπε ο προπονητής των Μάβερικς, Τζέισον Κιντ. «Ο Λούκα κάνει κάτι που δεν έχει ξαναγίνει, είναι δύσκολο. Υπήρχαν μερικοί σπουδαίοι παίκτες πριν από αυτόν. Ήταν σε μια τάξη με τον Elgin Baylor και τον Wilt και στη συνέχεια δημιούργησε τη δική του τάξη. Αυτό είναι ωραίο».

Τα εκπληκτικά αποτελέσματα του Ντόντσιτς ήταν μια παρενέργεια της πυρετωδούς προσπάθειας επιστροφής του Ντάλας. Στο τελευταίο λεπτό της ρύθμισης, ο Ντόντσιτς έκανε ένα άλμα στη μέση, λέι απ και μπακ διαδοχικά, κερδίζοντας μια τελευταία ελεύθερη βολή, την οποία έκανε επίσης. Αυτή η σύγχυση, σε συνδυασμό με τα τρίποντα του Christian Wood του Ντάλας και του Spencer Dinwiddie, μείωσαν το προβάδισμα της Νέας Υόρκης στους τρεις πόντους.

Στη συνέχεια, με 4,2 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Νικς έκαναν επίτηδες φάουλ στον Ντόντσιτς για να τον αποτρέψουν από το να επιχειρήσει τρίποντο. Άρχισε να εκτελεί την πρώτη του ελεύθερη βολή και εσκεμμένα έχασε τη δεύτερη και το ριμπάουντ έπεσε στα χέρια του. Με το ρολόι να δείχνει προς τα κάτω στο τελευταίο δευτερόλεπτο του κανονικού χρόνου, ο Ντόντσιτς πέταξε έναν κεκλιμένο δρομέα για να ισοφαρίσει το σκορ και να αναγκάσει την παράταση.

«Μόλις το πέταξα και είχα λίγη τύχη», είπε ο Ντόντσιτς. “Επιστρέψαμε. Είναι μια εκπληκτική ομαδική νίκη».

Συνολικά, ο Ντόντσιτς σημείωσε 10 πόντους στο τελευταίο λεπτό του κανονικού χρόνου και πρόσθεσε άλλους επτά στην παράταση για να εξασφαλίσει τη νίκη. Σύμφωνα με το ESPN.com, οι Μάβερικς έγιναν η πρώτη ομάδα τα τελευταία 20 χρόνια που κέρδισε αφού υστερούσαν τουλάχιστον εννέα πόντους με 35 δευτερόλεπτα να απομένουν.

«Αυτό το παιδί δεν τα παρατάει», είπε ο Κιντ. «Συνεχίζει να παίζει. Οι συμπαίκτες του δεν τα παράτησαν. Το είδαν από τον αρχηγό τους. Είναι τόσο ανταγωνιστικός. Θα θέλει την ομάδα του. Είμαστε τυχεροί. Δεν μπορούμε να το θεωρούμε δεδομένο. Ο κόσμος αποκτά αξία όταν έρχεται να τον παρακολουθήσει να παίζει. Κάνει παράσταση. Τον νοιάζει να κερδίζει».

Εγγραφείτε στο εβδομαδιαίο ενημερωτικό δελτίο NBA για να λαμβάνετε τα καλύτερα νέα για το μπάσκετ απευθείας στα εισερχόμενά σας