Home Αθλητισμός Ο Alex Ovechkin παραγκωνίστηκε, οι «ανιδιοτελείς» Caps γίνονται τρελό στο Λας Βέγκας

0
46

ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ – Λόγω του τραυματισμού στο κάτω μέρος του σώματος του Alex Ovechkin, οι Washington Capitals υπέστησαν τη χειρότερη ήττα της σεζόν το βράδυ του Σαββάτου στο T-Mobile Arena, χάνοντας 6-2 στους Χρυσούς Ιππότες του Βέγκας μετά από μια κακή εμφάνιση από τους επισκέπτες.

Το Σάββατο ήταν το πρώτο παιχνίδι που έχασε ο Οβέτσκιν αυτή τη σεζόν και ο 37χρονος αναφέρεται επίσημα ως “διανυκτέρευση”. Ο Ovechkin δεν συμμετείχε στο πατινάζ το πρωί του Σαββάτου αφού η ομάδα είπε ότι ο αρχηγός έπαιρνε μια “ημέρα συντήρησης”.

Ενώ οι Capitals κέρδισαν το 2018 Stanley Cup στο Βέγκας, η Ουάσιγκτον (25-18-6) δεν έχει ακόμη πετύχει μια νίκη στην κανονική περίοδο εναντίον των Golden Knights στο T-Mobile Arena (0-4-1). Ο TJ Oshie είπε το Σάββατο ότι οι Capitals “δεν ήταν καθόλου διανοητικά αιχμηρές”.

«Απόψε ήταν ίσως η χειρότερη που έχουμε παίξει ποτέ, δεν ξέρω, δεν θυμάμαι [the last time] … πόσο ανιδιοτελείς φανήκαμε απόψε», είπε ο Oshie. «Θάψέ το και πάμε».

Η πλάτη του TJ Oshi ήταν από καιρό ανησυχία. Προσπαθεί να μην το σκέφτεται.

Το Σάββατο, η Ουάσιγκτον έπεσε 2-0 μετά την πρώτη περίοδο. Αυτό το έλλειμμα διπλασιάστηκε σε 12:04 το δευτερόλεπτο αφού ο Byron Froese σημείωσε το πρώτο του γκολ στη σεζόν για το Vegas για να φέρει τους γηπεδούχους στο 4-0.

Ο τερματοφύλακας Darcy Kuemper, ο οποίος έκανε 27 αποκρούσεις στη νίκη της Ουάσινγκτον με 4-0 επί της Αριζόνα την Πέμπτη, αποσύρθηκε μετά το γκολ του Froese. Ο Kuemper δέχθηκε τέσσερα γκολ σε 18 σουτ. Ο εφεδρικός τερματοφύλακας Charlie Lindgren αντικατέστησε τον Kuemper και δέχτηκε το πέμπτο γκολ της βραδιάς του Vegas από τον Paul Cotter με το πρώτο σουτ στο τέρμα που αντιμετώπισε.

Ο Oshie έβαλε την Washington στο ταμπλό με μια ανακατεύθυνση από το slot στο 1:40 στο τέλος του δευτερολέπτου. Ήταν το δεύτερο γκολ του Όσι στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Ο τερματοφύλακας του Βέγκας, Λόγκαν Τόμπσον, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 αποκρούσεις.

Ο Κότερ σημείωσε το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι μόλις τέσσερα λεπτά από το τρίτο, διευρύνοντας το προβάδισμα του Βέγκας σε 6–1, προτού ο Μάρκους Γιόχανσον σκοράρει ένα γκολ ανακατεύθυνσης στο 9:19 στο τέλος του παιχνιδιού για να κάνει το τελικό σκορ του αγώνα. Ο Λίντγκρεν τελείωσε με επτά αποκρούσεις σε εννέα σουτ.

Οι πρωτεύουσες υποχώρησαν με 2-0 μετά από μόλις επτά λεπτά. Ο Ουάσιγκτον πυροβόλησε τον εαυτό του στο πόδι κάνοντας τα δικά του λάθη και εγκατέλειψε πολλές περίεργες επιθέσεις εναντίον μιας γρήγορης, πειθαρχημένης ομάδας του Βέγκας.

«Ένιωθαν πιο γρήγοροι από εμάς και ήταν πιο γρήγοροι στις μάχες και κέρδισαν περισσότερα πακ, καθώς και στο τέρμα εντός έδρας, είχαν ένα βήμα πάνω από εμάς για σχεδόν όλη την πρώτη περίοδο και μετά υπάρχει μια σκληρή ανηφορική μάχη», είπε ο Johansson.

Svrluga: Ο Tom Wilson επέστρεψε και η ζωή είναι λίγο καλύτερη για τους οπαδούς των Capitals

Ο αμυντικός των Vegas Alec Martinez σημείωσε το πρώτο του γκολ στη σεζόν σε μόλις 2:17 στην πρώτη περίοδο μετά από ριμπάουντ. Ο επιθετικός των Βέγκας, Νίκολας Ρόι, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους μετά από ένα περίεργο τάκλιν με τον Τζόναθαν Μάρτσεσο στις 7:36.

Ο επιθετικός των Vegas Michael Amadio κέρδισε τους Golden Knights με 3-0 νωρίς στη δεύτερη περίοδο, αφού έμεινε μόνος μπροστά στα δίχτυα. Οι Πρωτεύουσες αγωνίστηκαν να διατηρήσουν μια καλή άμυνα – ένα χαρακτηριστικό που η Ουάσιγκτον πιστώνει εδώ και καιρό για τον εαυτό της αυτή τη σεζόν.

Την Τρίτη στο Κολοράντο η Ουάσιγκτον θα ολοκληρώσει το ταξίδι της με τρία παιχνίδια προς τα δυτικά.

«Ας ελπίσουμε ότι μπορούμε να το θάψουμε πολύ βαθιά», είπε ο Oshie. «Δεν είμαστε σε πολύ άνετη θέση (στον πίνακα) για να παίξουμε τέτοια παιχνίδια αυτή τη στιγμή, ειδικά εναντίον [Ovechkin] δεν παίζει».

Δείτε τι άλλο πρέπει να ξέρετε για την ήττα του Σαββάτου:

Το Σάββατο σηματοδότησε μόλις την 48η φορά στην 18χρονη καριέρα του Ovechkin που έχασε έναν αγώνα λόγω τραυματισμού, ασθένειας, τιμωρίας, πρωτοκόλλων κορωνοϊού ή προσωπικών λόγων. Έχασε μόνο 28 παιχνίδια λόγω τραυματισμού. Ο Οβέτσκιν παρακολούθησε τον αγώνα του Σαββάτου από το κουτί τύπου της T-Mobile Arena μαζί με άλλους σκρατσέρ της Ουάσιγκτον, Ματ Ίργουιν και Αλιακσέι Πρότας.

Ο Οβέτσκιν έχει σκοράρει 30 γκολ αυτή τη σεζόν, μόλις 84 λιγότερο για να ισοφαρίσει το ρεκόρ όλων των εποχών του Γουέιν Γκρέτζκι (894). Έχει τρεις ασίστ στα τρία τελευταία παιχνίδια του, αλλά κανένα γκολ.

«Πάντα κάτι συμβαίνει με τους παίκτες», είπε η Laviolette όταν ρωτήθηκε αν ο Ovechkin αντιμετώπιζε μια χρόνια πάθηση. «Ο Άλεξ είναι συνήθως πολύ ανθεκτικός, αλλά σήμερα το πρωί δεν μπορούσε να κάνει πατινάζ, έτσι έπεσε από τη λίστα».

Ο Anthony Mantha πήρε τη θέση του Ovechkin στη σύνθεση αφού ο Mantha ήταν υγιής σε τέσσερα από τα προηγούμενα έξι παιχνίδια της Ουάσιγκτον. Ο Μάνθα έπαιξε στη γραμμή με τον Ντύλαν Στρόμ και τον Νίκολας Όμπε-Κούμπελ εναντίον των Βέγκας και σημείωσε χρόνο πάγου 15:06 και είχε δύο σουτ στο τέρμα.

Ο Μάνθα εκτέλεσε επίσης πέναλτι επειδή απέκλεισε την επιθετική ζώνη στα μέσα της πρώτης περιόδου.

Χωρίς τον Ovechkin, το παιχνίδι ισχύος της Ουάσιγκτον πήγε 0-3 π.μ. και δυσκολεύτηκε και στις δύο περιπτώσεις στην πρώτη περίοδο. Η δεύτερη ευκαιρία της βραδιάς ήρθε αργά στο πρώτο πλαίσιο, χάνοντας 2. Ωστόσο, η Ουάσιγκτον δεν μπόρεσε να κεφαλαιοποιήσει.

Ο αμυντικός Erik Gustafsson είπε ότι κατηγορεί τον εαυτό του για την έλλειψη παραγωγής στο power play.

«Πρέπει να γίνω καλύτερος στο πόδι και στη λήψη αποφάσεων και άλλα τέτοια», είπε ο Gustafsson. «Πρέπει να κινώ το ξωτικό πιο γρήγορα και να το πυροβολώ πιο συχνά. Νομίζω ότι αυτό είναι ένα πράγμα που πρέπει να κάνουμε καλύτερα στο power play. Νομίζω ότι κινούμαστε αρκετά καλά μερικές φορές, αλλά πρέπει επίσης να βάλουμε τον ξωτικό στα δίχτυα. Απόψε χρειαζόμασταν ένα power play για να κάνουμε τον δρόμο μας, αλλά πρέπει να κάνω καλύτερη δουλειά στη μπλε γραμμή.