Home Αθλητισμός Τα προβλήματα τραυματισμών των Capitals συνεχίζουν να αυξάνονται κατά τη διάρκεια της...

Τα προβλήματα τραυματισμών των Capitals συνεχίζουν να αυξάνονται κατά τη διάρκεια της ήττας στο Calgary

0
35

ΚΑΛΓΚΑΡΥ — Οι τραυματισμοί των Washington Capitals επιδεινώθηκαν το βράδυ του Σαββάτου 5-2 ήττα στο Κάλγκαρι στο Scotiabank Saddledome όπου ο αρχικός τερματοφύλακας Ντάρσι Κούμπερ και ο αμυντικός Μάρτιν Φέχερβρι έφυγαν και οι δύο από τον αγώνα με τραυματισμούς στο πάνω μέρος του σώματος.

Ο Kuemper αποχώρησε από το παιχνίδι με λιγότερο από τέσσερα λεπτά να απομένουν στη δεύτερη περίοδο, αφού χτύπησε με αγκώνα τον Tyler Toffoli στο κεφάλι. Ο Kuemper και ο Toffoli αντάλλαξαν γροθιές πριν ο Kuemper καθίσει στο διάλειμμα. Ενώ ο Kuemper φάνηκε να αποσύρθηκε αρχικά από το παιχνίδι από έναν παρατηρητή διάσεισης, ο τερματοφύλακας αποσύρθηκε από το παιχνίδι καθώς δεν ένιωθε 100 τοις εκατό.

Πριν από την αποχώρηση του Kuemper Fehervara, έφυγε στα μέσα της δεύτερης περιόδου και δεν επέστρεψε αφού ο Milan Lucic τον κάλεσε στο ταμπλό. Ο Fehervary, ο οποίος έμεινε εκτός αγώνα για το υπόλοιπο του αγώνα με τραυματισμό στο πάνω μέρος του σώματος, φάνηκε να ευνοεί το αριστερό του χέρι/ώμο στο δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Ο προπονητής της Capitals, Peter Laviolette, δήλωσε ότι τόσο ο Kuemper όσο και ο Fehervary θα αξιολογηθούν την Κυριακή στο Έντμοντον πριν από τη σύγκρουση της Δευτέρας με τους Oilers. Ο Fehervary εντοπίστηκε μετά τον αγώνα με μια σφεντόνα στο αριστερό του χέρι.

Και οι δύο τραυματισμοί προήλθαν καθώς οι Capitals (10-12-4) έχασαν με 2-1 αφού ο Andrew Mangiapane προηγήθηκε με 1:35 την Calgary στη δεύτερη περίοδο με ένα λάκτισμα χαμηλών κεφαλιών. Ο Ουάσιγκτον είχε τις ευκαιρίες του στην τρίτη περίοδο να βρει την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσε να βρει άνοιγμα απέναντι στον παίκτη των Φλέιμς, Νταν Βλάνταρ (27 αποκρούσεις).

Αντίθετα, ο Adam Ruzicka έδωσε προβάδισμα 3-1 στους Flames, περνώντας ομαλά τον εφεδρικό τερματοφύλακα των Capitals, Charlie Lindgren (επτά αποκρούσεις) με 6:21 μέχρι το τέλος του τρίτου. Ο Mangiapane σημείωσε το δεύτερο γκολ του στη βραδιά λιγότερο από ένα λεπτό αργότερα, σημειώνοντας το τέταρτο γκολ του στη βραδιά για τους Flames.

Ο Τζον Κάρλσον σκόραρε με 1:06 να απομένει, αλλά η ώθηση της Ουάσινγκτον στο τέλος του αγώνα ήταν πολύ μικρή, πολύ αργά. Κενή εστία σημείωσε ο Ελίας Λίντχολμ σε λιγότερο από τέσσερα δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα.

Οι Πρωτεύουσες έχουν πλέον 1-2-1 σε τέσσερα παιχνίδια από το road trip των έξι αγώνων. Η Ουάσιγκτον τελειώνει το ταξίδι της την Τετάρτη στη Φιλαδέλφεια.

«Έχουμε τη νοοτροπία του επόμενου άντρα εδώ και μερικά χρόνια, αλλά μόλις το αποκτήσετε, πρέπει όλοι να πάνε, πρέπει όλοι να το πάρουν για τα παιδιά που έφυγαν», είπε ο TJ Oshie. «Φαίνεται ότι όταν δεν παίζουμε στα καλύτερά μας, δεν κάνουμε μια πλήρη ομαδική προσπάθεια. “

Ο Blake Coleman έβαλε τους Flames με 1-0 στις 6:03 μ.μ. στην πρώτη περίοδο, πυροβολώντας από τον δεξιό τροχό πέρα ​​από τον Kuemper. Ήταν το πρώτο γκολ των Flames εναντίον του Kuemper σε 78 λεπτά αυτή τη σεζόν.

Ο Conor Sheary έμεινε ισόπαλος στο 1 με 33,1 δευτερόλεπτα να απομένουν για την πρώτη περίοδο. Ο Sheary το σημείωσε από το δεξί τροχό για το δεύτερο power γκολ του σε ισάριθμα παιχνίδια. Έχει πετύχει εννέα γκολ αυτή τη σεζόν.

Η Ουάσιγκτον μπέρδεψε το ρόστερ της, παρουσιάζοντας έναν νεαρό υποψήφιο, τον Αλεξέγιεφ, για να αντικαταστήσει τον Ματ Ίργουιν. Ο Irwin έγινε καθημερινός παίκτης τον τελευταίο μήνα, αντικαθιστώντας τον Dmitry Orlov, ο οποίος τραυματίστηκε στις αρχές Νοεμβρίου. Ο Ορλόφ, που βρίσκεται στο αποθεματικό τραυματισμών, έχει χάσει 12 σερί παιχνίδια.

«Ήταν λίγο σκληρός για να εντοπιστεί και να βοηθήσει [Orlov] θεραπεύστε αυτόν τον τραυματισμό», δήλωσε το Σάββατο ο CEO της Capitals, Brian MacLellan. «Διαρκεί πολύ περισσότερο από όσο περίμενε κανείς. Φαίνεται ότι κατευθύνεται προς τη σωστή κατεύθυνση, οπότε πήγε ένα ταξίδι. Θα δούμε πώς θα πάει τις επόμενες μέρες. Ελπίζω να τον παίξουμε σε ένα παιχνίδι».