Home Αθλητισμός Το Rally των Wizards αποτυγχάνει να νικήσει τους αποδυναμωμένους Hornets

Το Rally των Wizards αποτυγχάνει να νικήσει τους αποδυναμωμένους Hornets

0
47

ΣΑΡΛΟΤ «Το εκκρεμές αιωρήθηκε ξανά αυτή την εβδομάδα για τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς. Αν η βραδιά καριέρας του Kristaps Porzingis και μια τεράστια εντός έδρας νίκη τη Δευτέρα ήταν ο Βόρειος Πόλος για την ομάδα, η ήττα με 117-116 από τους τραυματίες επιτιθέμενους Charlotte Hornets την Παρασκευή ήταν τόσο νότια όσο νότια μπορεί να γίνει.

Τουλάχιστον αίσθηση προκάλεσε η άσχημη ήττα στους Βοστώνη των Ουίζαρντς που κατέγραψαν την Κυριακή. Το ίδιο και η ήττα του Kevin Durant από τους Brooklyn Nets του Kevin Durant την Τετάρτη.

Αλλά οι Hornets πήγαν στο παιχνίδι της Παρασκευής με μόλις έξι νίκες σε 21 αγώνες και είχαν τη χειρότερη επίθεση στο ΝΒΑ. Τους έλειψε ο Gordon Hayward και έμειναν χωρίς LaMelo Ball (αστραγάλος), που σημαίνει ότι οι PJ Washington, Kelly Oubre Jr., Mason Plumlee και Terry Rozier ήταν οι νικητές των Wizards.

Ήταν μια από τις πιο παθητικές εμφανίσεις τους στη σεζόν, παρόλο που βγήκαν από ένα κενό 20 πόντων για μια ευκαιρία να κερδίσουν με την τελευταία κατοχή τους. Μόλις στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Wizards θυμήθηκαν ότι, τουλάχιστον στα χαρτιά, ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο.

Ο Πορζίνγκις, ο πιο έξυπνος της ομάδας στην ισοφάριση φάουλ, έφτασε στη γραμμή των ελεύθερων βολών με 4:40 να απομένουν και η ομάδα του δέχθηκε επτά γκολ. Ο Beal προκάλεσε τον υπερασπιστή του σε ένα άλμα προς τα πίσω στη μέση της απόστασης και μετά χόρεψε κατά μήκος της γραμμής των τριών πόντων, έχασε αλλά έκανε φάουλ. Το λέι απ του στην επόμενη κατοχή έκανε το παιχνίδι ενός πόντου.

Αλλά ήταν οι δύο ήττες που έκανε ο Beal με λιγότερο από 1:29 για να πάει που επέτρεψε στους Hornets να κρατηθούν. Συνολικά, οι Wizards είχαν 14 δώρα και οι οικοδεσπότες μόνο τέσσερα.

Το τελευταίο ταξίδι των Wizards συνόψισε ολόκληρο τον διαγωνισμό. Ρίχνοντας έναν πόντο με λιγότερο από τέσσερα δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Beal έκανε ένα άλμα ρουτίνας σαν να ήταν το δεύτερο τέταρτο και αναπήδησε από το στεφάνι, εκτός ελέγχου των αβοήθητων Wizards κατευθείαν στην αγκαλιά των Hornets.

Ο Beal ηγήθηκε της ομάδας με 33 πόντους, επτά ασίστ και έξι ριμπάουντ, αλλά δεν είχε σημασία. Ο Πορζίνγκις σημείωσε 21 πόντους, 11 από τη γραμμή των ελεύθερων βολών και 11 ριμπάουντ.

Ο Kyle Kuzma και ο Corey Kispert πρόσθεσαν από 14 πόντους έκαστος.

Τα προβλήματα των Μάγων ξεκίνησαν στο τζάμι. Ενώ οι Wizards ήταν ικανοποιημένοι με το να βλέπουν τα ριμπάουντ να πέφτουν μακριά από το πρώτο τέταρτο, οι Hornets (7-15) επέμεναν να κυνηγούν τις βολές τους και να δημιουργούν ευκαιρίες. Τα τεράστια 13 ριμπάουντ από την επίθεση της Σάρλοτ και οκτώ σε μεγάλο βαθμό απερίσκεπτες ήττες από την Ουάσιγκτον σημείωσαν ότι οι Χόρνετς έκαναν 27 στα 51 από το γήπεδο, σε σύγκριση με το 22 στα 40 των φιλοξενούμενων στο ημίχρονο.

Κανένας δεν φαινόταν καλός, αλλά από τους πρώτους σκόρερ της Ουάσιγκτον, ο Πορζίνγκις είχε τα μεγαλύτερα προβλήματα. Ολοκλήρωσε το ημίχρονο με έξι πόντους, δύο ριμπάουντ, δύο ασίστ και τρεις ανατροπές και δυσκολεύτηκε να επηρεάσει την άμυνα. Οι παίκτες της Charlotte συνάντησαν μικρή αντίσταση καθώς πέρασαν τη γραμμή ή υποχώρησαν σε σημεία κάτω από το καλάθι – οι Hornets είχαν 38 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Ακόμη και μια κίνηση του Wes Unseld Jr. σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης—η μετάβαση στο Κέντρο Βετεράνων του Ταζ Γκίμπσον για μια ενεργειακή αλλαγή—δεν άλλαξε τα πράγματα. Οι Χόρνετς, που μπήκαν την Παρασκευή με τη χειρότερη επίθεση στο ΝΒΑ, προηγήθηκαν με 74-59 στο ημίχρονο.

Ο Ροζιέρ ηγήθηκε της Σαρλότ με 25 πόντους και ο Ομπρέ είχε 22.

Δείτε τι άλλο πρέπει να ξέρετε για την ήττα της Παρασκευής:

Δεν υπάρχει καθορισμένο χρονοδιάγραμμα για την επιστροφή του Rui Hachimura και πιστεύεται ότι επιστρέφει από εβδομάδα σε εβδομάδα, είπε ο Unseld, αφού η μαγνητική τομογραφία της Δευτέρας έδειξε ότι ο δράστης είχε μελανιά σε ένα οστό. Ο Χατσιμούρα έσπασε τον δεξιό του αστράγαλο στο τέταρτο τέταρτο του αγώνα της 18ης Νοεμβρίου με το Μαϊάμι και μετά την υποχώρηση του οιδήματος, η ομάδα επέλεξε περαιτέρω απεικόνιση.

Ο Unseld σημείωσε ότι η μόνη πραγματική θεραπεία για τους μώλωπες είναι ο χρόνος – ο Hachimura έχασε τον έβδομο αγώνα του την Παρασκευή.

“Είναι απλώς ένα κατώφλι πόνου όπου το να κάνει ορισμένες κινήσεις είναι ενοχλητικό, αλλά εξακολουθεί να είναι σε θέση να συμμετέχει σε όπλα και να ασκείται σε κάποιο βαθμό”, είπε ο Unseld. «Πραγματικά δεν υπάρχει χρονοδιάγραμμα αυτή τη στιγμή, μπορείτε να το πείτε από εβδομάδα με την εβδομάδα εκεί που βρίσκεται, ελπίζουμε νωρίτερα παρά αργότερα. Αλλά σίγουρα δεν θέλουμε να τον πιέσουμε πολύ σύντομα.

Στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, υπήρξε μια ιδιαίτερα φρικτή σεκάνς που μετέτρεψε τη βραδιά του Deni Avdija από το κακό στο χειρότερο. Ο βασικός επιθετικός δυσκολεύτηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο και ήταν στον πάγκο για το δεύτερο ημίχρονο, αλλά όχι πριν κάνει δύο διαδοχικές ανατροπές – μια από παιχνίδι στο γήπεδο και η άλλη από ρήγμα πίσω γηπέδου – που συνέβαλαν στη νίκη της Charlotte με 8-0.

Ο 21χρονος δεν κατάφερε να σκοράρει ή να σημειώσει ασίστ και τελείωσε με μόλις ένα ριμπάουντ σε εννέα λεπτά, δίνοντας την αρχική θέση στον Κίσπερτ μετά την ανάπαυλα.